Miasto z kamienia

Dziś obchodzimy nie byle jaką rocznicę – 125-lecie śmierci pierwszej z ofiar Kuby Rozpruwacza.W nocy z 30 na 31 sierpnia 1888 roku Mary Ann Nichols, zwana „Polly”, miała nieszczęście spotkać na swej drodze legendarnego mordercę. Być może był jednym z jej klientów, a może tylko przypadkowym przechodniem, na którego nie zwróciła nawet uwagi. Nad ranem na ulicy Buck’s Row jej jeszcze ciepłe zwłoki znalazł przypadkowy woźnica. Polly pochowano na cmentarzu miejskim Manor Park w Londynie, jej grób można odnaleźć na skraju obecnego Memorial Garden. Koszty pogrzebu opłacił jej ojciec – Edward Walker, z którym do końca była blisko związana, choć nie pochwalał jej stylu życia. Dołożył się były mąż Polly – William oraz jej dorosły już syn – Edward. Pod koniec 1996 roku zarząd cmentarza postanowił umieścić na grobie tablicę:

W 2003 roku tablicę zastąpiono obecną:

Kolejną ofiarą Rozpruwacza padła Annie Chapman, której zmasakrowane zwłoki odnaleziono 8 września nad ranem przy Hanbury Street. Pochowano ją na tym samym cmentarzu, co Polly. 15 września na trzeciej stronie Daily Telegraph ukazała się następująca notka:

„Pogrzeb Annie Chapman odbył się wczorajszego ranka [14 września] w największej tajemnicy i nie wiedział o nim nikt poza grabarzem, oficerami policji oraz oraz krewnymi zmarłej. Tuż po siódmej rano karawan wyruszył z kostnicy przy ulicy Montague, szybko zabierając stamtąd ciało. O dziewiątej rozpoczęto uroczystość na cmentarzu Manork Park. Nie było konduktu, aby nie przyciągnąć tłumów. Pan Smith oraz inni członkowie rodziny spotkali się na cmentarzu. Czarna, wiązowa trumna opatrzona była słowami: „Annie Chapman, zmarła 8 września 1888 w wieku lat 48.” [tłum. własne]

Obecnie grób Annie Chapman nie istnieje, gdyż został zgodnie z prawem ponownie wykorzystany. Jeszcze kilka lat temu znajdowała się na nim następująca tablica:

30 września Kuba nie próżnował – odebrał życie dwóm kobietom. Elizabeth Stride i Catharine Eddowes. Elizabeth pochowano pod skromnym, białym nagrobkiem 6 października na cmentarzu East London. Nie było na nim adnotacji o potworze, który odebrał jej życie.

Pogrzeb Catharine Eddowes odbył się z wielką pompą w dniu 8 października na cmentarzu Manor Park. Daily Telegraph rozpisywał się o przebiegu uroczystości, bo tym razem rodzina nie utrzymywała jej w tajemnicy, toteż nie zabrakło ani prasy, ani gapiów – w efekcie kondukt żałobny rozrósł się do kilkuset osób. Trumna Kate wykonana była z wypolerowanego wiązu z dębowymi okuciami, a na tabliczce złotymi literami napisano: „Catherine Eddowes, zmarła 30 września 1888 w wieku lat 43”. Jedna z sióstr położyła na trumnie przepiękny wieniec.

Grób Catharine Eddowes, podobnie jak Annie Chapman, został ponownie wykorzystany. Jednak w 1996 roku zarząd cmentarza postanowił umieścić w miejscu jej spoczynku pamiątkową tablicę:

Ostatnią ofiarą z tzw. „kanonicznej piątki” Kuby Rozpruwacza była Mary Jane Kelly, która zginęła 9 listopada. Pochowano ją na cmentarzu św. Patryka 19 listopada w obrządku katolickim zgodnie z życzeniem mężczyzny, z którym żyła oraz właściciela mieszkania, które wynajmowała.

Mimo, że dziewczyna już w dniu pogrzebu nie miała rodziny, sto lat później jej grób był nadal bardzo zadbanym miejscem – ludzie przynosili kwiaty, ktoś położył drewniany różaniec.

W 125. rocznicę pierwszej zbrodni nieuchwytnego mordercy warto przypomnieć sobie, że jego ponura działalność otworzyła ówczesnym władzom oczy na problemy społeczne XIX-wiecznego Londynu. I choć w ciągu dwóch dekad oczyszczono i wyburzono większość najbiedniejszych dzielnic, w których działał, niektóre miejsca pozostały. Obecnie organizuje się wycieczki po placach, ulicach i zaułkach, gdzie mordował swoje ofiary – za kilkanaście euro czy funtów można w półtorej godziny „zaliczyć” taką wirtualną eskapadę w jesień 1888 roku, a i przy okazji cyknąć kilka fotek z ręki na Facebooka z Dorset Street, Hanbury Street czy Mitre Square z podpisem: „Kuba Rozpruwacz FTW!!”

A wygląda to mniej więcej tak:

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>