13 dziwacznych śmierci w serialu „Z Archiwum X”

Tak, to prawda! Po trzynastu latach kultowy serial „Z Archiwum X” naprawdę wraca! Dana Scully i Fox Mulder ponownie będą rozwiązywać tajemnicze zagadki, wyjaśniać sprawy nie z tego świata i odkrywać spiski na najwyższych szczeblach władzy.

Dziś telewizja FOX potwierdziła, że planowanych jest sześć odcinków, zdjęcia ruszają w lecie, a za scenariusz i produkcję znów będzie odpowiadał Chris Carter. Dla fanów serii liczy się przede wszystkim to, że ponownie ujrzą Scully i Muldera. A ja z tej okazji postanowiłam przypomnieć kilka moich ulubionych zagadek, nad którymi moi ulubieni agenci dwadzieścia czy piętnaście lat temu łamali sobie głowy.

1. Manitou

Mulder i Scully jadą na farmę bydła w Montanie położoną na terenie rezerwatu, aby rozwiązać sprawę zabójstwa. Farmer postrzelił stworzenie, które atakuje jego bydło, a tym razem zaatakowało syna. Strzał padł w obronie własnej i farmer upiera się, że zabił zwierzę, jednak trup należy do mężczyzny. W rezerwacie agenci nie zostają ciepło przyjęci – i trudno się temu dziwić. Rdzenni Amerykanie nie lubią władz stanowych, które odmawiają im pomocy. Podczas oględzin zwłok agenci stwierdzają potężne szramy na piersi i ogromne kły, które nijak mają się do zdjęcia RTG. Scully nie może przeprowadzić sekcji zwłok, bo bliscy zmarłego nie wyrażają na to zgody. Odbywa się pogrzeb i sprawa powinna zostać zamknięta, jednak ataki nie ustają…

Sezon: 1, odcinek: 19

2. Wrong Turn

Zapadła dziura gdzieś w Pensylwanii, miasteczko tak spokojne, że ludzie wychodząc nie zamykają domów na klucz. Chłopcy grający w bejsbol okdrywają płytki grób, jak się później okazuje – noworodka. Muldera i Scully wzywa miejscowy szeryf, podejrzewając morderstwo. Okazuje się, że dziecko posiada chyba wszystkie znane nauce wady genetyczne, a ślady prowadzą do domu na odludziu, w którym mieszka trzech braci.

Sezon: 4, odcinek: 4

3. „Siostrzyczka”

Seryjny morderca z brzytwą sieje postrach gdzieś w stanie Missouri – swoim ofiarom wycina na piersiach słowo „siostrzyczka”. Ale to nie jest największy problem dwojga miejscowych policjantów – B.J. i Briana, którzy mają ze sobą romans. On jest żonaty, ona jest w ciąży, a do tego ma przerażające wizje morderstw. Kierując się swoimi wizjami, odkrywa ciało zamordowanego pół wieku wcześniej policjanta, którego sprawa łączy się ze sprawą prowadzącą obecnie przez jej kochanka.

Sezon: 2, odcinek: 12

4. Wywiad z wampirem

To zdecydowanie jeden z najzabawniejszych odcinków serii, w dodatku świetnie ilustrujący relacje między agentami, którzy tym razem jadą do Teksasu zbadać sprawę zabójstwa. Z ofiary spuszczono krew. Sprawa kończy się dość nieoczekiwanie – Mulder wbija kołek w serce domniemanego wampira i musi wraz ze Scully ustalić wersję wydarzeń, zanim oboje złożą raport Skinnerowi. Ten odcinek to „Z Archiwum X” w pigułce.

Sezon: 5, odcinek: 12

5. Millennium żywych trupów

Ten odcinek jest tzw. spin-offem z innym niezwykle popularnym serialem lat 90-tych, „Millennium”. Zaliczam się do fanów obydwu serii, więc oglądanie Franka Blacka razem z Daną i Foxem było dla mnie przeżyciem niezwykłym. Już nie wspomnę o tym, że scenarzyści zafundowali mi dodatkowy bonus w postaci… zombie. Co ciekawe, odcinek miał reżyserować początkowo sam George A. Romero. Ach, to by dopiero było…

Mulder i Scully badają sprawę zabójstwa, która prowadzi do Grupy Millennium. Niestety okazuje się, że sami nie dadzą rady jej rozwiązać, potrzebują pomocy Franka Blacka. Tylko on może powstrzymać religijnego fanatyka, który postanowił doprowadzić do końca świata wskrzeszając czterech członków Grupy Millenium. Za to Scully będzie miała okazję przekonać się na własnej skórze, dlaczego lepiej nie wyjmować soli z ust zmarłego. Poniżej zamieszczam link do pełnego odcinka, bo czemu nie! :)

Sezon 7, odcinek: 05

6. Chwila z życia nekrofila

Zawsze racjonalną i opanowaną Scully widzimy dla odmiany zszokowaną i wytrąconą z równowagi. Co ją tak przeraziło? Stoi nad otwartym grobem, w którym leżą zwłoki młodej kobiety. Ktoś otworzył trumnę, obciął jej włosy i paznokcie nożycami krawieckimi, pozostawił sukienkę w nieładzie. Oglądając kolejne zdjęcia zbezczeszczonych ofiar, Scully jest jeszcze bardziej przerażona. W raporcie pisze, że łatwiej uwierzyć w UFO, niż w istnienie potwora, który byłby w stanie posunąć się do zbrodni, aby móc pasożytować w ten sposób na trupach. Czy agentom uda się schwytać dewianta, zanim posunie się do zbrodni?

Sezon 2, odcinek: 13

7. The X Files Story: Freak Show

Seria tajemniczych zabójstw wstrząsnęła społecznością cyrkowców. Mulder i Scully jadą na Florydę. W ciągu 28 lat miało miejsce 40 ataków, ostatni zabił „Człowieka Aligatora”. Co ciekawe, w tym odcinku dowiadujemy się, jak bardzo uprzedzoną osobą jest Scully. I że (na szczęście) istnieją ludzie, którzy jedzą wszystko. Dosłownie – wszystko…

Sezon 2, odcinek: 20

8. Cyganka prawdę ci powie

Młoda Rumunka wychodzi za mąż za Amerykanina, rodzi mu dwóch synów. Jeden z nich ginie tragicznie w wesołym miasteczku. Mulder i Scully próbując wyjaśnić okoliczności śmierci poznają Goldę – przesądną matkę kobiety, która uważa zięcia za diabła, a starszego z wnuków – za wcielenie Szatana. Śmierć młodszego z synów to dopiero początek, niedługo później niemalże na oczach agentów w dziwacznym wypadku ginie ojciec. Cygańskie czary, mroczne rytuały, rodzinna tajemnica i dziwaczne moce – z kim agenci właściwie walczą, a po czyjej stronie powinni stanąć?

Sezon: 2, odcinek: 21

9. Golem

Młody Żyd, Isaac Luria w przededniu swojego ślubu pada ofiarą zabójstwa. Niedługo później jeden z oprawców zostaje uduszony, na szyi ma ślady palców Isaaca. Mulder i Scully próbują ustalić, czy zamordowany powrócił z grobu, aby dokonać zemsty, czy może ktoś chce, aby tak myślano. Stara, chasydzka legenda o golemie przybiera piękną i straszliwą formę.

Sezon: 4, odcinek: 12

10. Powstanie nefilimów

W środku Niczego w stanie Virginia upośledzona umysłowo i fizycznie, przykuta do wózka 16-latka krótko po swoim chrzcie pewnej deszczowej nocy o własnych siłach wychodzi z domu. Ojciec znajduje ją martwą na środku ulicy, klęczącą z rękoma wzniesionymi ku niebu, z wypalonymi oczyma. Szybko wychodzi na jaw, że dziewczyna miała jeszcze trzy siostry w tym samym wieku. Ciało drugiej nastolatki trafia na stół Scully, która stwierdza dziwne deformacje: polidaktylię i narośle kostne na obojczykach, które agentka utożsamia ze skrzydłami. Mulder i Scully rozpoczynają wyścig z czasem o ocalenie pozostałych dziewcząt. Czeka ich walka z siłami nie z tego świata – tym razem o sprawy ostateczne.

Sezon: 5, odcinek: 17

11. Co ci leży na wątrobie?

Sprawa Eugene’a Toomsa to jedna z najtrudniejszych i najbardziej makabrycznych spraw, z jaką musieli się zmierzyć agenci „Z archiwum X”. Seryjny morderca, który zabija co trzy dekady, wydaje się nie do schwytania. Z dowodów wynika, że mężczyzna ma prawie sto lat i 25-centymetrowe palce. Wyrywa ofiarom wątroby, a sposób, w jaki dostaje się do pomieszczeń, w którym przebywają jego ofiary, pozostaje nieznany. Gdy w końcu agentom udaje się namierzyć, schwytać i zapuszkować niejakiego Toomsa, zostaje on zwolniony. Rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem, zanim sprytny morderca wyprowadzi w pole agentów i przejdzie w stan uśpienia na kolejne trzy dekady.

Sezon 1, odcinki: 3, 21

12. Naprawdę duża motylica

Na stół Scully trafia młody, rosyjski marynarz. Zabiła go istota rezydująca w kanalizacji. Podczas sekcji Scully znajduje w ciele rodzaj płazińca. Na rosyjskim frachtowcu mutant przypływa do New Jersey i znajduje nowy dom w tutejszej kanalizacji, atakując miejscowych pracowników. Gdy na krótko udaje się go złapać, Mulder i Scully głowią się nad tym, w jakim ewolucyjnym zaułku przyczaił się taki dziwoląg. Niestety stwór wymyka się w trakcie transportu.

Sezon: 2, odcinek: 2

13. Amator puszystych

Sporo psychopatycznych morderców przewinęło się przez dziewięć sezonów „Z Archiwum X”. Zabójca z tego odcinka jest obrzydliwy, bo żeruje nie tylko fizycznie, ale emocjonalnie. Żeruje na wrażliwości i naiwności swoich ofiar – nieśmiałych i zakompleksionych kobiet, które uwodzi przez internet.

Sezon: 3, odcinek: 6
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>